Wszystko, co trzeba wiedzieć o kosmetykach do włosów

Niezależnie od wieku, płci czy dbałości o urodę, każdy człowiek używa przynajmniej jednego kosmetyku do włosów. Często są one jednak stosowane w sposób niewłaściwy, co sprawia, że zamiast poprawiać kondycję włosów, w rzeczywistości pozostają obojętne lub, co gorsza, szkodliwe. Warto zatem zapoznać się z podstawowym podziałem kosmetyków do włosów i ich właściwościami, aby uniknąć błędów pielęgnacyjnych w przyszłości.

Szampony

Używane przez wszystkich, najczęściej codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Szampony najczęściej dedykowane są konkretnym typom włosów i skóry głowy, co pozwala na wybór adekwatny do problemu, z jakim boryka się klient. Wybierając odpowiedni szampon, warto czytać składy, żeby móc zweryfikować czy zawartość konkretnych składników rzeczywiście pozwala na działanie przeciwłupieżowe lub pielęgnacyjne i czy składniki mające poprawiać kondycję włosa nie są „maskowane” przez inne, które mogą na nią wpływać negatywnie, jak na przykład silikony. Borykając się z problemami typu przetłuszczająca skóra głowy czy łupież, warto zrezygnować z szamponów dostępnych w drogerii i skierować się do apteki, gdzie można nabyć bardziej profesjonalne produkty, które mają udowodnione działanie lecznicze. Co ciekawe, dermatolodzy polecają zmieniać szampony po użyciu, co oznacza, że najlepiej jest używać jednego typu szamponu naprzemiennie z innym – zapobiega to przyzwyczajeniu skóry głowy do konkretnego typu szamponu i pozwala wybrać najlepszy kosmetyk do włosów.

Odżywki

Podobnie jak szampony, ten typ kosmetyków do włosów najczęściej dedykowany jest konkretnym typom włosów, a jego rodzaje znacznie różnią się w zależności od producenta. Najlepiej jest wybierać odżywki w formie kremu bądź wcierki, gdyż te w sprayu mogą nie wykazywać rzeczywistego działania ze względu na formę aplikacji. Najlepsze odżywki posiadają dużą ilość substancji naturalnych i nie są testowane na zwierzętach. Powinny ponadto mieć dokładnie opisany sposób działania i aplikacji, tak aby potencjalny konsument uniknął niepotrzebnych błędów. Ogólna zasada stosowania odżywek jest taka, że należy je nałożyć na wilgotne, umyte wcześniej włosy, po czym, w zależności od typu produktu, spłukać lub zostawić na noc. W przypadku odżywki, której nie trzeba spłukiwać, warto pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością – rano włosy mogą okazać się tłuste i wyglądać zdecydowanie niekorzystnie.

Suche szampony

Suchy szampon to kosmetyk do włosów szyty na miarę XXI wieku. Jest szybki i wygodny w użyciu, nie wymaga zastosowania wody i gwarantuje piękne i zadbane włosy w kilka sekund. Ale czy na pewno? Suchy szampon na pewno jest produktem, który każda kobieta powinna posiadać w łazience, bywa bowiem nieoceniony w sytuacji, w której nie ma możliwości umycia włosów czy podczas długiej podróży. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować go zbyt często i zamiennie z klasycznym szamponem, ponieważ wykazuje on właściwości silnie wysuszające i może powodować reakcje alergiczne, a w przypadku codziennego stosowania nawet wypadanie włosów. Najlepszym sposobem aplikacji będzie trzymanie butelki z produktem w odległości 15 – 20 centymetrów od głowy i równomierne spryskanie. Należy przy tym pamiętać o tym, aby nie rozpylić produktu na twarz i przeczesać włosy po aplikacji suchego szamponu.

Peeling skóry głowy

Powszechnie uznawany za kosmetyk luksusowy, powinien być stosowany raz lub dwa razy w tygodniu przez każdego, niezależnie od typu skóry głowy. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do jego stosowania są jednak choroby skóry głowy i stosowanie szamponów leczniczych – w takim wypadku należy poczekać na całkowite wyleczenie choroby. Peeling skóry głowy pozwala usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczeń, a także usuwa martwy naskórek, którego nagromadzenie może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak swędzenie czy trądzik skóry głowy. Ten niedoceniany kosmetyk do włosów można zrobić w domu, na przykład używając zmielonych ziaren kawy.