Niewłaściwa pielęgnacja skóry może prowadzić do najbardziej nieprzyjemnego ze wszystkich: zatkanych porów, a w rezultacie do powstawania pryszczy i zaskórników. Zły sen? Aby nie stało się to snem, przeczytaj nasze rady, jakich błędów unikać, aby Twoja skóra była zawsze czysta i nieskazitelna.
Powody pojawienia się zaskórników i zatkanych porów
Zapalenie skóry z tak nieprzyjemnymi objawami jest spowodowane przez dwie grupy czynników: dermatologiczne i endokrynologiczne. Pierwszy wiąże się z nadmiernym wzrostem męskich hormonów androgenów (zwłaszcza testosteronu). Dlatego pojawia się trądzik na twarzy i ciele:
- w okresie dojrzewania;
- przed miesiączką;
- podczas ciąży;
- po aborcji;
- w chorobach, którym towarzyszy hiperandrogenizm (na przykład zespół policystycznych jajników).
Dlaczego kobiety najczęściej cierpią na zaskórniki i pory
Niewłaściwe kremy
Najczęściej spotykanym preparatem jest krem odżywczy, który z jednej strony jest niezbędny dla naszej skóry w celu dostarczenia jej witamin, a z drugiej strony jest podatny na powstawanie wyprysków komedogennych. Spójrz na opakowanie swojego kremu: jeśli zawiera on octan lanoliny (acetylowany alkohol lanolinowy) lub stearynian butylu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że składniki te mogą prowadzić do zatkania porów.
Naturalne oleje
Chociaż omówiliśmy już wcześniej korzyści płynące ze stosowania naturalnych olejków, nie daj się im zbytnio ponieść – niektóre z nich mogą prowadzić do zatykania porów. Należą do nich oliwa z oliwek, olej migdałowy i masło kakaowe. Uważaj na nie! Lepiej stosować mieszanki kosmetyczne, gdyż są one całkowicie bezpieczne pod tym względem.
Niewystarczające oczyszczanie
Zwykłe zmycie makijażu wodą i pianką lub żelem najczęściej nie wystarcza. Pozostałości po makijażu nie widać gołym okiem, ale bardzo szybko mogą „wyjść” na skórze w postaci zaskórników, krostek, zatkanych porów. Więc co jest dobrym pomysłem? Umyj porządnie twarz! Najpierw należy użyć ciepłej wody i kremu nawilżającego, a następnie usunąć ewentualne pozostałości za pomocą wody micelarnej lub olejku hydrofilowego. Po użyciu tego ostatniego, umyć ponownie.
Podkłady na twarz
Sztywne podkłady nie pozwalają skórze oddychać i mogą blokować pory, o czym powie Ci każda kosmetyczka. Jeśli masz już trądzik, nawet nie myśl o zakrywaniu go podkładem, bo to tylko pogorszy sprawę. Jeśli nie da się obejść bez produktów kryjących, lepiej sięgnąć po nowoczesne serum tonujące – są one znacznie bardziej lojalne wobec naszych porów.
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe
Świat został poinformowany. Jedzenie niewłaściwych pokarmów nie tylko szkodzi Twojej sylwetce, ale jest też szkodliwe dla Twojej skóry. Zwiększona aktywność sebum pochodzi z pikantnych, tłustych potraw, słodyczy i wszystkich tych śmieci… Co więc możesz zrobić? Oczywiście, ograniczanie się we wszystkim – to przedsięwzięcie skazane na porażkę, ale jeśli chcesz mieć czystą skórę, jedz więcej warzyw, pij dużo czystej wody i staraj się unikać naprawdę szkodliwych rzeczy, takich jak chipsy i kotlety schabowe.
Niedobór cynku
Inną częstą przyczyną powstawania zaskórników jest niedobór cynku. Pierwiastek ten jest tak ważny dla piękna nie tylko skóry, ale także włosów i paznokci – reguluje równowagę hormonów, funkcjonowanie układu odpornościowego oraz prawidłowe tempo podziału komórek. Niedobór cynku prowadzi również do nieprawidłowego funkcjonowania sebum. Czy zauważyłaś, że Twoje zaskórniki i pory zaczęły się bardziej zatykać? Następnie idź do apteki i kup witaminę!
Niedobór witaminy B5
Inną wewnętrzną przyczyną wysypek skórnych i zatkanych porów jest niedobór witaminy B5. O tym, jak poradzić sobie z tym problemem, pisaliśmy już w ostatnim akapicie – wiesz, co robić.
Nadmierne oczyszczanie
Powtarzające się złuszczanie i szorowanie może spowodować, że gruczoły łojowe „pomyślą”, że Twoja skóra jest zbyt sucha i zaczną pracować w nadgodzinach – generalnie są one bardzo pracowite. Jeśli chcesz oszukać gruczoły łojowe, przeciwnie, będziesz musiała nawilżać skórę bardziej niż zwykle i używać peelingów tylko raz lub dwa razy w tygodniu. To samo, nawiasem mówiąc, dotyczy wysuszających balsamów zawierających kwas salicylowy – zamiast czystej skóry mogą one dać efekt odwrotny do zamierzonego.
Stres
Choroba bierze się z nerwów, jak wszyscy wiemy. Zablokowane pory mogą być również wynikiem silnego stresu i ogólnego nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Co mamy robić? Spokój, tylko spokój.