Jakie są naturalne sposoby na cerę?

Młoda, zdrowa i promienna cera to marzenie wielu osób. Niekoniecznie trzeba korzystać z medycyny estetycznej czy drogich kremów, aby się nią cieszyć. Najlepiej postawić na naturalne sposoby i odpowiednią pielęgnację, która pomoże na długo utrzymać cerę w znakomitej formie. Aby przyniosły one oczekiwany skutek, przede wszystkim trzeba postawić na regularność.

Styl życia a piękna cera

Na piękną cerę duży wpływ na styl życia. Przede wszystkim warto się wysypiać. Sen to czas, kiedy organizm może się zregenerować, w tym także skóra. Należy również zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w takie produkty jak warzywa i owoce, ryby, nasiona i orzechy. Wśród najważniejszych dla skóry witamin wymienia się witaminę A (wpływa na stopień nawilżenia skóry i reguluje wydzielanie łoju), witaminy z grupy B (przyśpieszają gojenie się ran, mają działanie przeciwzapalne i złuszczające), witamina C (wzmacnia ściany naczyń krwionośnych), witamina D (hamuje rozwój reakcji alergicznych) oraz witamina E (spowalnia działanie wolnych rodników). Należy wybierać produkty spożywcze zawierające takie pierwiastki jak cynk, selen i krzem. Naturalne sposoby na cerę to także nawadnianie organizmu, czyli picie dużej ilości wody każdego dnia. Warto postawić na sport. Aktywność fizyczna sprawia, że komórki skóry zostają dotlenione. 

Nawilżanie skóry to podstawa

W pielęgnacji cery jedną z najważniejszych kwestii jest nawilżanie. Sucha skóra wygląda na starą i zmęczoną, łatwiej tworzą się na niej zmarszczki. Nawilżyć można ją wewnętrznie (pijąc wodę), a także zewnętrznie. W tym celu można sięgnąć po kremy nawilżające lub maseczki domowej roboty. Można je stworzyć z żółtka oliwy i cytryny lub ugotowanego na papkę siemienia lnianego. Warto także połączyć płatki owsiane z mlekiem lub śmietaną. Każdą z maseczek należy nałożyć na twarz na czas 15-20 minut, a następnie spłukać. W celu utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry dobrze jest do minimum ograniczyć alkohol, który odwania organizm. Należy także unikać produktów zawierających sól i cukier, które dostarczają organizmowi mniejszą ilość wody.

Unikanie słońca i promieniowania UV oraz UVA

Promieniowanie UV oraz UVA to jedno z największych zagrożeń dla pięknej i promiennej cery. Jest ono odpowiedzialne za tworzenie się wolnych rodników, które z kolei spowalniają proces produkcji kolagenu. W efekcie skóra traci na jędrności i elastyczności. To nie koniec problemów. Promieniowanie może upośledzić włókna elastyny, które odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość cery. Skóra zaczyna się wiotczeć, pojawiają się na niej bruzdy i zmarszczki. To bardzo ważne, aby w miarę możliwości unikać kontaktu ze słońcem. W tym celu najlepiej stosować kremy z filtrem, zwłaszcza w upalne i słoneczne dni. Są to tanie kosmetyki, a ich regularne stosowanie ma ogromne znaczenie dla kondycji skóry. W letnie dni trzeba także pamiętać o tym, aby skórę twarzy zakrywać. To świetna okazja, aby sięgnąć po modny kapelusz czy czapkę z daszkiem. Warto również nałożyć na oczy okulary przeciwsłoneczne. Słońce sprawia, że ludzie mrużą oczy, przez co utrwalają się na twarzy zmarszczki mimiczne. 

Naturalne sposoby na cerę nie są wcale skomplikowane. Polegają na zdrowym stylu życia, nawilżaniu organizmu oraz unikaniu słońca. Przestrzegając pewnych zasadach, można długo cieszyć się promienną i młodo wyglądającą skórą. Najważniejsza jest świadomość, co szkodzi, a co cerze pomaga. Każdy może o nią należycie dbać, nawet bez funduszy na drogie zabiegi czy kosmetyki z wysokiej półki.