Dawniej skóra była jedną z ostatnich rzeczy, o które troszczyli się rodzice. Owszem, skóra dziecka wymagała więcej szacunku, ale w sumie była łatwa w utrzymaniu. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, rodzice są świadomi składników, których należy unikać, szukając produktów do pielęgnacji skóry dziecka – parabenów, SLS-ów, sztucznych barwników i olejów mineralnych. Coraz częściej sięgamy po produkty naturalne i organiczne. Zrozumienie różnicy między skórą dorosłego i młodego człowieka może pomóc w zrozumieniu, jak zapobiegać podrażnieniom – od odparzeń pieluszkowych po egzemę.
3 kroki – pielęgnacja skóry niemowląt
Kiedy myślimy o skórze dziecka, myślimy o niewiarygodnie miękkiej, pulchnej, idealnej skórze. Jednak nie zawsze tak jest, skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom, co prowadzi do powstawania nierówności, wysypek, suchości i przebarwień… Oto 3 proste kroki, które sprawią, że skóra Twojego dziecka będzie szczęśliwa, zdrowa i chroniona.
Mycie
Po pierwsze, włącz Spotify, uruchom wannę i włóż do niej swoje małe bąbelki-07, bo zaraz zrobi się tu czysto. Mamy fakty i słowo w słowo: Niemowlęta potrzebują baniek. Dzieci potrzebują baniek tak samo, jak czystej, zdrowej i szczęśliwej skóry. Nie potrzebują jednak szkodliwych i niszczących składników, takich jak mydło i SLS (nie przepadają za nimi). Wiele komercyjnych płynów do mycia lub mydełek dla dzieci zawiera te składniki i może pozbawić skórę naturalnych olejków, pozostawiając ją suchą – uważaj więc na nie.
Ochrona
Skóra, która jest tak miękka jak pupa dziecka, jest również tak wrażliwa jak ono samo, a wszyscy rodzice wiedzą, że obszar pieluszkowy jest jednym z najbardziej drażliwych miejsc – winowajca? Wysypka pieluszkowa. Wysypka pieluszkowa może być spowodowana kilkoma czynnikami: Nieczęste zmiany pieluszek, nowe pokarmy, antybiotyki, lub po prostu nadmierne tarcie. Jest to niezwykle powszechne i nawet najlepsi rodzice na świecie zmagają się z tym problemem! Ważne jest, aby zająć się przyczyną, a nie tylko objawem.
Nawilżanie
Kiedy Twoje dziecko jest już suche, nałóż lekki krem nawilżający na całą jego małą buzię i giętkie kończyny (oczywiście omijając oczy).
Pielęgnacja skóry niemowląt
Mówi się, że skóra noworodka jest 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego, co czyni ją tak delikatną i oznacza, że produkty stosowane do jej pielęgnacji muszą być łagodne i jak najbardziej naturalne. Przygotowaliśmy małą listę wspaniałych produktów, które pomogą Ci poruszać się po polu minowym, jakim jest pielęgnacja skóry dziecka.
Pielęgnacja i ochrona
Skóra jest największym organem ciała. Stanowi pierwszą linię obrony przed odwodnieniem. Zdrowe komórki skóry są wypełnione wodą. Dzięki temu mogą ściśle przylegać do siebie i tworzyć skuteczną barierę ochronną. pH skóry dorosłego człowieka wynosi 5,5. Ten „kwaśny płaszcz” odpiera szkodliwe mikroorganizmy i toksyny. Chroni on również przed infekcjami, alergenami i odwodnieniem. Pod kwaśnym płaszczem znajduje się warstwa rogowa naskórka. Działa ona jak bariera osłaniająca znajdującą się pod nią tkankę. Komórki w warstwie rogowej zawierają keratynę, wodoodporne białko, które nadaje skórze wytrzymałość i elastyczność.
Dlaczego skóra dziecka jest inna
W łonie matki właściwości ochronne skóry nie są potrzebne. Dzieje się tak, ponieważ dziecko jest chronione przed bakteriami i toksynami pochodzącymi ze świata zewnętrznego. Po urodzeniu skóra dziecka stopniowo przystosowuje się do ochrony, ale wymaga szczególnej pielęgnacji. Skóra dziecka nie ma jeszcze kwaśnego płaszcza. Rodzą się one z pH skóry wynoszącym 6,5, które stopniowo obniża się do 5,5. Jednak ich płaszcz kwasowy nie działa w pełni do około 3 miesiąca życia. Skóra dziecka jest również do 10% cieńsza niż skóra dorosłego. Ma większą zawartość wody, ale szybciej ją traci. Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają mniej keratyny niż dorośli, więc ich skóra jest bardziej delikatna i podatna na wysuszenie.
Znaczenie nawilżania
Ponieważ skóra dziecka jest bardziej delikatna i mniej odporna na bakterie, może być łatwo podrażniona i narażona na działanie szkodliwych substancji w środowisku. Szybko traci wodę, dlatego regularne nawilżanie jest ważne, aby utrzymać ją nawilżoną i chronioną.
Jak często i kiedy należy nawilżać skórę?
Normalną, zdrową skórę należy nawilżać po każdej kąpieli, prysznicu, pluskaniu się w wodzie i wizycie na basenie. Suche miejsca należy nawilżać co najmniej raz dziennie, a następnie tak często, jak uznasz to za konieczne. Nie musisz nakładać dużej ilości produktu – wystarczy ilość, którą skóra jest w stanie wchłonąć.