Gładka, miękka i pachnąca mleczkiem – tak można opisać skórę dziecka. Aby ją chronić i zachować jej wyjątkowe właściwości, producenci kosmetyków wciąż wprowadzają na rynek nowe produkty z pielęgnacyjnymi i naturalnymi składnikami.
Niedoświadczeni rodzice muszą eksperymentować, aby znaleźć najbardziej odpowiednie balsamy, kremy, mleczka i inne atrybuty produktów kosmetycznych. Jednak wybór odpowiednich kosmetyków dla dzieci to nie wszystko. Każda matka powinna wiedzieć, jak używać go prawidłowo, aby nie uszkodzić delikatnej skóry dziecka.
Właściwości skóry dziecka
Skóra dziecka nie jest taka sama jak skóra dorosłych. Posiada szereg charakterystycznych cech. Aby zrozumieć, które kosmetyki dla dzieci są niezbędne, konieczne jest zrozumienie poniższych cech.
1. Skóra dzieci jest szczególnie delikatna i wrażliwa
Główną funkcją skóry jest ochrona ciała i narządów wewnętrznych. U dzieci, zwłaszcza niemowląt, funkcja ta jest bardzo słaba z powodu niewystarczającej warstwy rogowej naskórka.
Górna warstwa nabłonka składa się tylko z 3 warstw komórek. To właśnie z tego powodu skóra jest podatna na urazy i szybsze rozprzestrzenianie się infekcji dermatologicznych.
Tkanka łączna jest jeszcze słaba, ale skóra właściwa zawiera miliony drobnych naczyń krwionośnych. Najmniejszy uraz może spowodować krwawienie, a infekcja dostanie się do naczyń włosowatych. Dodatkowo ta podatność skóry sprzyja szybkiemu wchłanianiu wszelkich substancji zawartych w kosmetykach dla dzieci.
Czasami do produktów kosmetycznych dodawane są bardzo agresywne składniki, co przyczynia się do powstawania alergii lub podrażnień. Nawet niewinny kontakt domowy i dotykanie przez rodziców lub obce osoby może powodować zaczerwienienie.
2. Funkcja oddechowa
Kolejną cechą charakterystyczną skóry dziecięcej jest oddychanie – skóra dziecka oddycha i to dziesięciokrotnie aktywniej niż skóra dorosłego. Tlen łatwo przenika przez warstwę nabłonka ze względu na jego budowę (jak wspomniano powyżej) i nasyca naczynia krwionośne i włosowate w powierzchniowych i środkowych warstwach skóry.
Ta właściwość skóry jest niezwykle ważna dla dzieci, dlatego stosując produkty kosmetyczne należy zadbać o to, aby tlen mógł zawsze wnikać w pory.
3. Elastyczność
Skóra dzieci jest niezwykle elastyczna. Produkcja kolagenu spowalnia się po 20 roku życia i to tłumaczy brak elastyczności. W dzieciństwie wszystkie procesy biochemiczne przebiegają znacznie szybciej. Regeneracja tkanek jest również znacznie szybsza, dlatego blizny i otarcia na dziecięcych kolanach goją się bez śladu w ciągu kilku dni.
Kluczowe zasady stosowania kosmetyków dla dzieci
Każda troskliwa mama zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie naturalnych funkcji skóry. Nieprawidłowa pielęgnacja będzie miała wpływ nie tylko na pojawienie się defektów dermatologicznych, ale także na zdrowie dziecka w ogóle.
Oczywiście na półce w pokoju dziecięcym powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju kosmetyki dla dzieci, ponieważ każdy ich rodzaj przeznaczony jest do konkretnych celów. Ale jedną z głównych zasad pielęgnacji jest to, aby nie przeciążać delikatnej skóry dziecka niepotrzebnymi substancjami. Opieka powinna być ciągła, ale należy unikać codziennej rutyny.
Drugą zasadą jest upewnienie się, że wszystkie stosowane produkty kosmetyczne są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Różne produkty do kąpieli i mycia powinny być zatwierdzone i spełniać ogólnie przyjęte normy. Ponadto należy zadbać o to, aby szampon, żel pod prysznic lub płyn do kąpieli można było łatwo zmyć z powierzchni skóry.