Pielęgnacja dla skóry delikatnej – jak dbać o wrażliwą skórę?

Skóra delikatna to taka, która źle znosi zmienne warunki atmosferyczne czy aplikacje różnego rodzaju kosmetyków z niekorzystnym dla niej składem. Może także reagować zaczerwienieniem, pieczeniem czy uczuciem ściągania bez wyraźnej przyczyny. Osoby borykające się z delikatną skórą często mogą mieć problem również z atopowym zapaleniem skóry, pokrzywką, wypryskiem kontaktowym, a nawet ze zmianami trądzikowymi. Niezwykle ważne jest to, aby pielęgnacja dla skóry delikatnej była odpowiednio przemyślana i pomagała wyciszyć tak wymagający rodzaj skóry.

Pielęgnacja dla skóry delikatnej – na co zwrócić uwagę?

Chcąc odpowiednio zadbać o delikatną skórę, należy skupić się przede wszystkim na tym, aby jej nie zaszkodzić. Wszystkie nieodpowiednie działania mogą mieć na nią bardzo niekorzystny wpływ. Źle dobrana pielęgnacja może wywołać pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, a nawet reakcje alergiczne. Pielęgnacja dla skóry delikatnej powinna opierać się na delikatnych działaniach nawilżających, a w razie potrzeby także łagodzących. Nie powinno się wykonywać mocnych, drażniących peelingów, które mogą pogorszyć stan skóry. Makijaż po całym dniu powinien być zawsze dokładnie zmyty, aby pozostałe na skórze zanieczyszczenia nie wywołały podrażnienia. Warto zwrócić uwagę również na to, aby kosmetyki kolorowe, bazy oraz podkłady do makijażu nie były ciężkie i żeby nie zapychały porów.

Pielęgnacja dla skóry delikatnej – najczęściej popełniane błędy

Wiele osób posiadających delikatną skórę popełnia błędy pielęgnacyjne, które mogą mieć wpływ na pogorszenie jej stanu, a nawet na rozwój innych zmian np. trądzikowych. Pielęgnacja dla skóry delikatnej musi być przede wszystkim łagodna. Stosowanie niektórych preparatów nie pomoże, a zaszkodzi tego typu skórze. Najczęściej popełniane błędy to:

  • stosowanie mydła do mycia twarzy,
  • wykonywanie peelingu gruboziarnistego,
  • używanie kosmetyków z alkoholem.

Osoby, których skóra jest delikatna, powinny zastąpić mydło delikatną pianką do mycia twarzy. Kosmetyk nie tylko oczyści skórę, ale także nie podrażni jej i przywróci odpowiednie pH. Peeling gruboziarnisty warto zastąpić peelingiem enzymatycznym, który pozwoli się pozbyć martwych komórek skóry o wiele delikatniej. Kosmetyki z dodatkiem alkoholu, to coś, czego przy skórze delikatnej powinno się szczególnie unikać. Przed zakupem kosmetyku warto sprawdzić na etykiecie, czy na pewno nie ma w nim alkoholu.

Na jakich kosmetykach powinna opierać się pielęgnacja dla skóry delikatnej?

Odpowiednio dobrana pielęgnacja dla skóry delikatnej pomoże nie tylko zachować jej odpowiedni wygląd, ale także zapewni komfort posiadaczowi. Warto zatem skupić się na wyeliminowaniu pielęgnacyjnych błędów i doborze odpowiednich preparatów. Osoby posiadające właśnie ten rodzaj skóry mogą zdecydować się na stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze wrażliwej lub delikatnej. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po dermo kosmetyki lub kosmetyki hipoalergiczne. Są one niezwykle delikatne i posiadają niski potencjał uczulający. Warto zrezygnować również z preparatów mocno perfumowanych, ponieważ składniki zapachowe u niektórych osób mogą wywoływać podrażnienie.

Wizyta u kosmetologa, a  pielęgnacja dla skóry delikatnej

Osoby z delikatną skórą często sądzą, że wizyty u kosmetologa czy kosmetyczki nie są dla nich. Salony kosmetyczne pracują przecież na profesjonalnych preparatach, które mogą być zbyt mocne dla delikatnej skóry. Nic bardziej mylnego. Sporą ilość klientów tego typu gabinetów stanowią właśnie osoby, których skóra jest nadreaktywna lub delikatna. Kosmetolog doskonale wie, jak pielęgnacja dla skóry delikatnej powinna wyglądać. Wykona odpowiednio dobrany zabieg, który pomoże wyciszyć skórę i zachować ją w dobrej kondycji na dłuższy czas. Osoba pracująca w salonie może również pomóc wyeliminować błędy, które znalazły się w pielęgnacji domowej osoby z delikatną skórą.