Pielęgnacja twarzy i ciała to temat bardzo obszerny, a jednocześnie wystarczy tylko kilka kroków, aby wykonywać ja poprawnie. Jest to bardzo ważne w kontekście opóźnienia powstawania pierwszych zmarszczek, utrzymania skóry jędrnej i bez niedoskonałości. Taka pielęgnacja będzie się oczywiście różnić w zależności od wieku oraz od szczególnych cech charakterystycznych skóry. Na przykład cerę tłustą musimy potraktować inaczej niż suchą. Cera nastolatki będzie mieć inne wymagania niż cera kobiety dojrzałej. Należy to wszystko wziąć pod uwagę i do poniższych wskazówek dodać te, które odnoszą się do szczególnego typu cery, jaki dana osoba posiada. Wtedy powstanie kompletne kompendium wiedzy na temat pielęgnacji konkretnej skóry, dla każdego delikatnie inne.
Pielęgnacja twarzy – czy trzeba wykonywać wieloetapową pielęgnację?
Ostatnimi czasy pojawiła się moda na wieloetapową pielęgnację. Podręczniki na temat pielęgnacji mówią o siedmiu, ośmiu, a niektóre nawet kilkunastu krokach pielęgnacji. Czy to wszystko jest naprawdę konieczne? Czy nie wystarczy tylko mydło i uniwersalny krem? Niestety nie wystarczy. Skóra twarzy jest bardzo delikatna, dlatego na niej najczęściej widzimy pierwsze oznaki starzenia. Dlatego pielęgnacja twarzy i ciała, niezależnie od wieku, powinna zawierać przede wszystkim nawilżenie. Dzięki temu można opóźnić powstawanie pierwszych zmarszczek, nadać skórze zdrowy i jędrny wygląd, a także dobrze ją przygotować do przyjęcia makijażu. Jak już znamy podstawy, to przejdźmy do poszczególnych kroków. Pierwszym krokiem pielęgnacji jest oczyszczanie. Rano delikatnym płynem, olejem lub pianką. Wieczorem może to być mocniejszy żel, jednak warto unikać SLS w składzie. Oczyszczanie jest niezwykle ważne, ponieważ pozostałości makijażu, łoju czy zanieczyszczenia środowiska są główną przyczyną różnego rodzaju niedoskonałości. Po oczyszczaniu pora na tonik, aby przywrócić odpowiednie PH skóry. Zamiennie można tu zastosować hydrolat o właściwościach dopasowanych do potrzeb cery. Aby ułatwić sobie ten krok pielęgnacji, warto stosować tonik z aplikatorem w spray’u. Po toniku, zanim jeszcze wyschnie, aplikujemy serum o właściwościach działających na nasze problemy. Serum to bardzo skoncentrowany kosmetyk, który ma więcej składników odżywczych niż krem czy inne produkty do pielęgnacji. Zanim serum wyschnie, aplikujemy krem dostosowany do cery – zazwyczaj będzie to krem nawilżający, o bardziej lub mniej bogatej formule. Wszystko możemy domknąć odpowiednim olejem, aby dodatkowo zatrzymać nawilżenie i składniki odżywcze w skórze. Kosmetyki stosowane kilka razy w tygodniu to maseczki i peelingi. Maseczki powinny mierzyć się z obecnymi problemami – do wyboru mamy podstawowe maseczki nawilżające, oczyszczające, rozświetlające, zmniejszające pory i inne. Peelingów nie należy nadużywać, a posiadaczki cer wrażliwych, naczynkowych i suchych powinny wybierać peelingi enzymatyczne zamiast mechanicznych. Te kilka kroków pozwoli cieszyć się piękną skórą niezależnie od wieku i typu cery.
Pielęgnacja ciała – co oprócz mycia?
U wielu osób pielęgnacja twarzy i ciała kończy się na myciu i ewentualnie nałożeniu czegoś nawilżającego. O ile w przypadku bezproblemowej skóry może to wystarczyć, o tyle w przypadku cery suchej czy z niedoskonałościami, będzie to niewystarczające. W przypadku suchej skóry ciała należy zrezygnować z żeli pod prysznic zawierających SLS, czyli silne substancje myjące. Zamiast tego warto stosować myjące olejki, które nie naruszają bariery hydrolipidowej i dają duży komfort skórze. Odnośnie samych kąpieli, gorąca temperatura nie sprzyja skórze, dlatego ograniczmy temperaturę wody. Po kąpieli, jeszcze kiedy skóra jest delikatnie wilgotna, należy nałożyć balsam lub cięższy krem/masło – w zależności od potrzeb. Raz na jakiś czas warto zastosować peeling lub bardzo popularne ostatnio szczotkowanie ciała na sucho. Pomaga to w ujednoliceniu kolorytu skóry, złuszczeniu starego naskórka, sprawia że skóra jest jędrna i gładka. Te kilka minut dziennie poświęcone na pielęgnację ciała naprawdę może dać świetne efekty w postaci gładkiej, jednolitej skóry.